HELMANN 2023'TE 4 YENİ PROJE HAYATA GEÇİRECEK - DHA

S_DSC04719-Edit kopya

ANTALYA, (DHA) - HELMANN Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, 2023'te yatırımlarını hız kesmeden sürdüreceklerini belirterek, Ankara ve Afyonkarahisar'da hayata geçirecekleri karma projelerin yanı sıra Antalya'da konut ve villaların yer aldığı iki ayrı proje başlatacaklarını açıkladı.
Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, 2022'nin tüm dünya için iyi geçmediğini, enerji ve emtia fiyatlarında artışlar yaşandığını, ülkelerin yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldığını ve tedarik zincirlerindeki sorunların sürdüğüne dikkat çekti. OECD'ye göre bu yıla ilişkin küresel ekonomideki büyüme beklentisinin yüzde 2,2 olduğuna işaret eden Özgün, 2023'ün geçen yıldan daha kötü olacağını dile getirdi. Özgün, küresel ticaretin daralması, büyümenin düşmesi ve enflasyonist ortamın sürmesinin beklendiğini kaydederek, Türkiye ekonomisinde de büyümenin yavaşlayacağını ancak yatırımların devam edeceğini vurguladı.
ÜRETİMİ ARTIRACAK TEŞVİKLER ŞART
Selman Özgün, gayrimenkul sektörünün 2022'yi nasıl geçirdiğine değinerek, geçen sene olumsuzluklara rağmen satış adetlerinde yüksek rakamın yakalandığını, yılın 1,35 milyon adedin üzerinde kapatılacağını söyledi. Son yıllarda konut üretiminde ciddi düşüş yaşandığını, burada ana etkenlerin maliyet ve arsa fiyatlarındaki artış olduğunu dile getiren Özgün, bazı üreticilerin, yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle projeye başlamaktan imtina edebildiğini kaydetti.
1.2 MİLYON KONUT SATIŞI
Özgün, bu yıl konut satış adetlerinde üretim azlığı nedeniyle düşüş olabileceğini kaydederek, ancak hayata geçirilen kampanyalar sayesinde sektöre hareket geleceğini söyledi. Yıl genelinde minimum 1,2 milyon adet konut satışı beklediklerini aktaran Özgün, üretimi artıracak teşviklerin önemine işaret etti.
KREDİYE ERİŞİM KOLAYLAŞTIRILMALI
Selman Özgün, ülke ekonomisinde uygulanan düşük faiz oranlarının konut kredilerine de yansıması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:
"Bu anlamda dün açıklanan kampanya çok önemli. Ancak bu kampanyadaki faiz oranlarının daha geniş kesime ulaştırılması gerekiyor. Öte yandan sadece faizlerin düşük olması yeterli değil. Krediye erişimin kolaylaştırılması da elzem. Ayrıca şu anda genellikle yüzde 70'i tamamlanmış inşaatlar için kredi veriliyor. Bu oran aşağı çekilirse hem tüketicilerin konuta ulaşımı hem de inşaatçıların üretimi sürdürmesi sağlanır. Tapu harç ve vergi oranlarının düşürülmesi ve kentsel dönüşümde teşviklerin artırılması da sektörü hareketlendirecektir."
YATIRIMLARIMIZI 4 PROJEYLE SÜRDÜRECEĞİZ
Selman Özgün, Türkiye'de yıllık sıfır konut ihtiyacının minimum 800 bin olduğunu ancak bu rakamın son yıllarda 550 binlerde seyrettiğini belirterek, yeni proje üretiminin elzem olduğunu vurguladı. Özgün, 2023'te yeni yatırımlara ağırlık vereceklerini ve 4 ayrı projeyi hayata geçireceklerini kaydederek, şöyle devam etti:
“2023'te Ankara ve Afyonkarahisar'da karma projeler hayata geçireceğiz. Bunların yanı sıra Antalya'da konut ve villaların yer aldığı iki ayrı projemizi başlatacağız. Afyonkarahisar'da 107 bin metrekarelik alanda ticari alanların, AVM'lerin, akaryakıt istasyonlarındaki nitelikli ve imarlı arsayı yatırımcılarımıza sunduk. Yoğun ilgi nedeniyle ön satışlarda yüzde 90 oranına ulaştık."
SÜRDÜRÜLEBİLİR KENT İNŞA EDİLİYOR
Selman Özgün, Ankara Beypazarı'nda sürdürülebilir bir kent inşa ettiklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:
"350 bin metrekarelik alanda hayata geçirdiğimiz projemizde tarihi Beypazarı dokusuna uygun mimaride taş ve ahşap konutlar yer alacak. Ayrıca 1000'den fazla nitelikli arsayı da yatırımcılar ile buluşturacağız. Ön satışlarımız ilk çeyrekte başlayacak. Yatay mimari ve sürdürülebilirliğin öne çıkacağı projemizin detaylarını kısa süre içerisinde paylaşacağız. Antalya'da da villa ve konutlardan oluşan iki ayrı projeyi hayata geçireceğiz."

HABER İÇİN BAĞLANTI LİNKİ:

https://www.dha.com.tr/yerel-haberler/antalya/helmann-2023te-4-yeni-proje-hayata-gecirecek-2186566